طراحی دکور فروشگاه پوشاک - طراحی فروشگاه پوشاک - دکور فروشگاه پوشاک

طراحی دکور فروشگاه پوشاک

این فروشگاه که طراحی دکور فروشگاه پوشاک برای آن صورت پذیرفت متعلق به یکی از معروف ترین و محبوب ترین برندهای لبنان می باشد و بیش از ۸۰ سال است که در قلب و ذهن مردم این کشور نام خودش را ثبت کرده. آخرین شعبه آن که اخیرا تاسیس شده به دست یکی از شرکت های پیشرو در زمینه طراحی داخلی ساخته شده که به خاطر سوابق درخشانش در دوبی و لندن جایزه های متعددی دریافت کرده. این شعبه ۱۰۰۰ مترمربع مساحت داشته و از طراحی داخلی بسیار زیبایی برخوردار می باشد. این شرکت مسئولیت طراحی داخلی، نقشه کشی ، چیدمان اصلی فروشگاه، تردد و رفت و آمد مشتری، هویت دادن به فروشگاه و ایجاد حس و حال متفاوت برای هر بخش از آن را به عهده داشت. این شرکت همچنین برای امتیاز انحصاری این برند، مقرراتی تعیین کرده که یک اتحاد و انسجام کلی برای آن ها به وجود آورده ولی آزادی و انعطاف لازم برای هر شعبه را نیز تامین می کند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
طراحی دکور فروشگاه پوشاک در این شعبه، به پیروی از یکی از شعب قبلی آن که در سال ۲۰۱۶ دوباره راه اندازی شد انجام شده. در دکوراسیون کلی این دو شعبه، نکات مشابه و مشترکی دیده می شود که باعث انسجام آن ها می شود. بیروت شهری است پر از تضاد، اتمسفر آن از روح و انرژی و تنوع تشکیل شده، یک شهر اعتیادآور و پر از زندگی. در طراحی داخلی این فروشگاه هم از هویت منحصر به فرد و شاخص این شهر الهام گرفته شده، چون بر پایه انرژی، تئاتر و مجاورت (همزیستی) بنا شده. فضای داخلی شعبه، ترکیبی از شکوه و ظرافت و تجربه می باشد. در ساخت آن از مصالح چشمگیری استفاده شده که شکوه و تجمل را با هویت خاکی و زمینی به تضاد می کشند. نتیجه آن، زیبایی شناسی جسورانه، معاصر، درجه یک و کمی شهری می باشد.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در کانسپت طراحی، عناصر و ویژگی های نامحسوسی از هویت و میراث این برند دیده می شود. تیم تجاری این برند، با شرکت طراحی داخلی همکاری کرد و ایده های خلاقانه و جدیدی را به این شعبه وارد کردند. سپس تعدادی برند بین المللی و بومی پیشرو انتخاب کرده و کلکسیونی درجه یک جمع آوری کردند. بعضی از کلکسیون ها، به نقاط کانونی فروشگاه تبدیل شده و اصلاحات جدید را به وضوح نمایش می دهند و برند اصلی را هم تقویت می کنند. بعضی از برندهای جدید که در بخش محصولات زنانه و مردانه دیده می شود، فقط برای یک دوره آزمایشی به نمایش درآمده اند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
طراحی دکور فروشگاه پوشاک در این شعبه طوری انجام شده که هر لحظه به مشتری یادآوری کند در چه فروشگاهی قدم می زند. در همین راستا، این شعبه از محل تجمع برندها، به یک تجربه متفاوت در برند تبدیل شده و منعکس کننده موقعیت فعلی او در خرده فروشان دنیای مُد و لباس می باشد. مدیر بخش املاک این فروشگاه گفته: “ما از طراحی شعبه جدید خود بسیار راضی هستیم. این شرکت به ما در ایجاد یک کانسپت و هویت جدید کمک کرد، کانسپتی که در شعب بعدی هم به کار خواهد رفت. طراحی این شعبه، سطح استانداردهای دنیای خرده فروشی لبنان را بالا برده و از همین الان نظرات و نتایج رضایت بخشی از مشتری و مستاجرها دریافت کرده ایم”.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
روش طراحی فروشگاه پوشاک چگونه بوده ؟؟

کل ساختمان فروشگاه، حول محور یک مرکزیت اصلی می چرخد و این مرکزیت، اتاقی میانی است که توسط پله برقی هایی که بین ۴ طبقه فروشگاه قرار گرفته اند به هم متصل شده. یکی از شرکای اصلی شرکت طراحی داخلی گفته: “در همه بخش های فروشگاه از یک زبان و منطق مشترک برای طراحی استفاده شده ولی ظاهر و حال و هوای هریک از آن ها به طرز نامحسوسی با هم متفاوت است چون می خواستیم هر بخش هویت مستقل خودش را داشته باشد. ما عناصر جدیدی برای برند به وجود آوردیم، عناصری مثل طرح های سفارشی که هویت برند را به طرز تقلیل یافته و تاثیرگذاری تقویت می کنند”.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
تعدادی عنصر طراحی جدید توسط این شرکت به وجود آمده که از شاخص ترین آن ها میتوان به طرح هایی که حول محور لوگوی برند کشیده شده اند اشاره کرد. از آن جا که طرح و الگو جزئی از هنر طراحی و نقاشی خاورمیانه است، این موتیف های سفارشی به طرز نامحسوسی میراث این خرده فروشی محسوب می شوند. این عناصر بیشتر در اطراف اتاق مرکزی ساختمان دیده شده و این ویژگی معماری و هویت فروشگاه را هم تقویت می کنند. تعدای از این طرح ها به صورت صفحات فلزی پشت پیشخوان قرار گرفته اند، یکی از طرح های اصلی هم فضای خالی مرکزی فروشگاه را در هر طبقه محاصره کرده. زمین فروشگاه از کاشی های سفید و طوسی تیره و روشن پوشیده شده که یکی از کاشی های سنتی لبنان می باشد اما در این مورد به سبک معاصر اجرا شده، و یکپارچگی زیبایی به ظاهر کلی مغازه داده.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در ابتدای هر فصل، اجناس جدید را روی پایه ستون های هندسی در وسط فروشگاه به نمایش می گذارند. با این کار به این فضای خالی کمی جان داده و تقاطع های بصری ایجاد می کنند. در کنار پله برقی هر طبقه، ویترین های شیشه ای به شکل جعبه وجود دارد. این جعبه ها، برای هر بخش از فروشگاه نقش ویترین اصلی را ایفا کرده و کلکسیون های فصلی را در معرض نمایش می گذارند. همه پله های برقی، با روکش های فلزی سوراخ سوراخ که به رنگ سفید درآمده و خطوط واضحی از نوارهای توکار LED دارند پوشیده شده اند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در طراحی دکور فروشگاه پوشاک ، ظاهر کلی فروشگاه و مصالح به کار رفته

رنگبندی کلی فروشگاه، زیبا ولی خنثی و ملایم است. در بعضی نقاط، عناصر تاکیدی زیبایی به رنگ طلایی یا برنز به چشم می خورد که ممکن است رنگ آن در هر طبقه متفاوت باشد. مواد و مصالحی که در ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی این فروشگاه به کار رفته، با سبک طراحی داخلی آن مطابقت دارد، یعنی ترکیبی از مواد ظریف و صنعتی. مثل برنج در برابر بتن، یا جزئیات تزئینی در برابر اشکال معاصر و ساده. از اصلی ترین مواد این فروشگاه می توان به کاشی های سفید و طوسی اشاره کرد، یا حاشیه های سفید دور لوگو و راهروهایی که به رنگ طوسی روشن مشخص شده اند، یا چهارچوب های سفید و فلزی مخصوص این برند، عناصر برنجی پولیش شده، یا نوارهای LED مشکی رنگ با ظاهری سرد و جذاب.

در این مغازه از مواد چشمگیرتری هم استفاده شده مثل مرمر سفید پولیش شده و سنگ آهک برنزی با رگه های طولی. رنگبندی سفید و طوسی و فلز مات، کیفیت دکوراسیون داخلی را بالاتر برده و به جای رقابت با خود برند و محصولات داخل فروشگاه، آن ها را تکمیل می کند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
نورپردازی
نورپردازی این ساختمان توسط یک شرکت بومی طراحی و نصب شده، البته شرکت طراح اصلی هم در این راه به آن ها کمک کرد. طراحی نور این فروشگاه، بر پایه روانشناسی مشتری و استراتژی های مربوط به تئوری ارزیابی احساسی اندام یا همان LEA صورت گرفته. در این تئوری گفته می شود که گروه های مختلفی از افراد که مورد هدف بازار قرار می گیرند، نسبت به نورپردازی های مختلف، واکنش متفاوتی دارند. همچنین در این تئوری توضیح داده شده که نورپردازی و نوع روشنایی، تاثیر مستقیمی برای رفتار خریدارانه مشتری دارد. یکی از طراحان نور این پروژه گفته: “سعی کردیم نورپردازی هر بخش از فروشگاه را براساس مشتری های همان بخش تنظیم کنیم تا در حال عمومی آن ها تاثیر مثبتی داشته باشد. این کار باعث می شود مشتری بیشتر در مغازه مانده و در نتیجه بیشتر خرید کند”.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
شرکت مسئول طراحی دکور فروشگاه پوشاک ، نه تنها طراحی کانسپت کلی فروشگاه، بلکه ایجاد هویت برای هریک از بخش ها و همچنین طراحی سردر را هم بر عهده داشته.

ورودی اصلی فروشگاه رو به خیابان بوده و کمی انحنا دارد. این ورودی از درب های شیشه ای بسیار بزرگی برخوردار است که ارتفاع آن ها دو برابر حد معمول بوده و فضای داخل مغازه را در معرض دید افراد داخل خیابان گذاشته و آن ها را به گشت و گذار در آن دعوت می کنند. طرح اولیه سردر، شامل پنجره های بسیار بزرگی بود که داخل برنزهای توخالی و خاردار قرار گرفته اند. پس از بررسی شرکت مسئول، دیوارهای بیرونی ساختمان با کاشی های بازالت یکدست و طوسی پوشیده شد و داخل دیوارها، لوگوی نورانی فروشگاه نصب شد. این کاشی ها در طراحی نمای بیرونی یکی دیگر از شعب این فروشگاه هم استفاده شده و نوعی زیبایی شناسی متحد و یکدست برای این برند محسوب می شود.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
طبقه همکف: لوازم آرایشی، زیورآلات و کفش زنانه

این طبقه از فضایی خلوت و دلباز برخوردار است و مصالح اصلی آن شامل مرمر کمرنگ و کاشی طوسی روشن و طرح چوب می شود. تعدادی صفحه برنجی توخالی به رنگ ساتن طلایی و برنز، برای تقسیم بندی فضای این طبقه استفاده شده. چند سایبان مشکی هم بالای محصولات آرایشی نصب شده که به خاطر رنگ خود، استحکام و ثبات خاصی به فضا می دهد. شکوه و جلال نامحسوسی در دکوراسیون طبقه همکف دیده می شود. پیشخوان های این طبقه در دو طرف پله های برقی قرار دارند و بدنه آن ها از مرمر سفید فوق براق ساخته شده و پشت آن ها هم صفحات شکل گرفته از منبت کاری لوگوی فروشگاه و جلای سفید قرار دارد. یک صفحه دیجیتال هم داخل پنل جاسازی شده که وظیفه معرفی برند و محصولات را به مشتری بر عهده دارد.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در طراحی دکور فروشگاه پوشاک محوطه اطراف فضای خالی وسط فروشگاه، از یک طرح شاخص و متفاوت روی زمین برخوردار است و بالای این طرح، نورپردازی تزئینی زیبایی روی سقف انجام شده. این نورپردازی از نوارهای توکار و برجسته تشکیل شده که با خطوط انتزاعی و منحنی از روی هم عبور می کنند. لامپ های LED بیشتری در این فضا نصب شده که فروشگاه را روشن تر کرده و درخشندگی خاصی به آن می دهند. عطر و ادکلن ها به موازای یکی از دیوارهای کناری چیده شده اند، ویژگی اصلی این دیوار فلزکاری های برنجی به رنگ طلایی است که به طرف بالا و پایین نصب شده اند. این فلزکاری ها، نقش صفحات نیمه بازی را ایفا می کنند که نیمه پایین آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. این فروشگاه خرده فروشی از هویتی جدید برخوردار است اما طراحی آن بی شباهت به دیگر شعب آن نیست چون صاحب آن سعی داشته مشتری در هر صورت، تجربه ای یکسان و عالی از این برند به یاد داشته باشد.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
بخش کفش های زنانه، ظاهری معاصر ولی حال و هوایی کاملا متفاوت دارد. در این بخش که تقریبا یک طبقه پایین تر قرار دارد، از کاشی های طرح چوب کمرنگ برای زمین و سنگ آهک طوسی پولیش شده برای دیوارها استفاده شده و به همین خاطر با بخش آرایشی و زیورآلات کاملا متفاوت است. در سرتاسر این بخش شاهد قاب های برنزی توخالی و برس خورده هستیم، از پایه قفسه های زمینی گرفته تا قفسه های عمودی که نه تنها قسمت های مختلف طبقه و قفسه ها را از هم جدا کرده، بلکه محل نمایش محصولات روی این قفسه های معلق و سفید هم هستند.

اجناس تک، روی پایه ستون های سفارشی و هندسی نمایش داده می شوند که از جنس سنگ صابون بوده و به رنگ های سفید و سیاه هستند. در این قسمت تعدادی کاناپه بنفش قرار دارد که رومبلی آن ها از جنس مخمل خواب دار است و برای امتحان کردن کفش ها توسط مشتری استفاده می شوند. در گوشه بخش کفش های زنانه، بخش کتانی قرار دارد که متعلق به خود برند بوده و یک بخش نیمه کاره محسوب می شود. دکوراسیون این قسمت به فضای شهری نزدیک تر است که با محصول آن تناسب دارد. دیوارها از لایه بتنی پوشیده شده ولی قاب قفسه ها از جنس فلز و سفید رنگ هستند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
زیرزمین: اسباب بازی و پوشاک کودکان
ایده دکوراسیون در طراحی دکور فروشگاه پوشاک ، از فضای شاد و شیطنت آمیز کتاب های رنگی کودکان گرفته شده. قسمت اعظمی از آن به رنگ سفید درآمده، و در بقیه نقاط هم رنگ های شاد و تندی مانند آبی، نارنجی و طوسی-آبی می بینیم. قفسه ها و اتاق های پرو، به شکل خانه های کوچک ساخته شده اند. بخشی از این طبقه مثل تکه ای از یک روستا شبیه سازی شده و با عناصر گرافیکی کودکانه مثل دوچرخه، نیمکت و درخت سه بُعدی که از اتصال تخته های سه لای ساده و سفید به وجود آمده اند تزئین شده. موتیف های خانه در پشت پیشخوان ها هم دیده می شوند. این صفحات، از پنل های خاکستری روشن ساخته شده اند که پر از سوراخ بوده و داخل هریک از این سوراخ ها، یک میخ چوبی رنگی قرار دارد. این میخ ها، یادآور بازی های چوبی سنتی هستند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
به موازای دیوار اصلی بخش کودکان، قاب های فلزی و سفید رنگی نصب شده که به شکل خانه طراحی شده و اجناس را روی قفسه های چوب بلوط خود نمایش می دهند. موتیف “خانه” در اتاق های پرو هم دیده می شود. این اتاقک ها یادآور خانه های کوچکی هستند که برای بازی کودکان ساخته می شوند، با این کار تجربه ای مفرح و شاد از خرید در ذهن کودکان ثبت می شود. میخ های چوبی و رنگی روی دیوار، محل آویزان کردن اجناس هستند، یک عنصر تزئینی و کاربردی. در طراحی دکور فروشگاه پوشاک یک قسمت از این طبقه به عنوان محل بازی و تفریح در نظر گرفته شده تا خانواده ها از آن به عنوان مکانی شاد و نشاط آور یاد کنند. در این قسمت نمایش های کودکانه، عروسک گردانی و قصه خوانی، جشن تولد و کلاس های هنری برگزار می شود تا کودکان بتوانند مرزهای خلاقیت خود را بشکنند. چراغ های این طبقه در ارتفاع پایین تری نصب شده، پس از مطالعه تضادها مشخص شد که این کار میزان هیجان و بیش فعالی کودکان را در هنگام خرید کاهش میدهد.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
طبقه اول: پوشاک زنانه
موادی که در این طبقه استفاده شده تقریبا با مواد سازنده طبقه همکف یکسان است. در طراحی دکور فروشگاه پوشاک از رنگ های سفید، خاکستری روشن و عناصر تاکیدی برنز و برس خورده استفاده شده. ویژگی بارز این طبقه همان پارامتر همیشگی برند است، اسکلت های هندسی و ظریف از جنس برنز که در همه شعب دیده می شود. خطوط منحنی و ظریفی که در نورپردازی طبقه همکف به کار رفته در طبقه اول هم به چشم می خورد، اما به جای منبت کاری از طرحی ساده برخوردار است. چراغ های آویز سقفی حلقوی و بزرگی که بالای سرِ پایه ستون های هندسی مخصوص مانکن ها نصب شده، به نقاط کانونی چشمگیر این طبقه تبدیل شده اند.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در طراحی دکور فروشگاه پوشاک قسمت ورزشی فروشگاه، با الهام از باشگاه های ژیمناستیک طراحی شده. رگال لباس ها شبیه میله ژیمناستیک، و کفپوش های مثلثی و کمدهای هرمی شبیه سکوی پرش ژیمناستیک است.در طراحی دکور فروشگاه پوشاک در این طبقه، فضای مخصوصی برای گشت و گذار و غذا خوردن تعبیه شده. یک فروشگاه نان و شیرینی فرانسوی که هر بیننده ای را به یاد حال و هوای فرانسه می اندازد، به همراه چشم انداز زیبای خیابان مجاور، فضای اصلی این طبقه را تشکیل می دهند. این اغذیه فروشی، سابقه طولانی در بیروت داشته و همواره غذاهای لذیذ و فضایی مفرح برای مشتریان خود فراهم کرده.

طراحی دکور فروشگاه پوشاکاگر به دنبال مشاوره بازسازی ساختمان خود هستید کلیک کنید

طبقه دوم: پوشاک مردانه و لوازم خانگی
طراحی بخش مردانه، بسیار جامع است. به جای اینکه کلکسیونی از برندهای مردانه تشکیل بدهند، نوعی از سبک زندگی که شامل عناصری مانند کتاب فروشی و آرایشگاه می شود را به عرضه گذاشتند. این بخش از فروشگاه هم مانند باقی طبقات از دکوراسیون معاصر برخوردار است اما از مواد قوی تر و تیره تری در آن استفاده شده. به جای مرمر و جلای سفیدی که در طبقه همکف به کار رفته، از الوار نیمه طوسی استفاده شده، و به جای برنز از اسکلت های مشکی و شبکه ای استفاده شده. نورپردازی اصلی این طبقه، حول محور فضای خالی مرکز ساختمان نصب شده و از نوارهای LED زاویه دار و صافی تشکیل شده که از سقف آویزان شده. روشنایی این طبقه، براساس پرداخت های آن تنظیم شده و باعث به وجود آمدن تضاد و نوسانات در میزان روشنایی شده. این کار با هدف افزایش کیفیت تجربه خرید از این فروشگاه و جلب توجه بیشتر مشتری انجام شده.

طراحی دکور فروشگاه پوشاک
در طراحی دکور فروشگاه پوشاک بخش پوشاک مردانه هم مانند بخش زنانه از نورپردازی مخصوص به خود برخوردار است اما به جای چراغ های آویز حلقوی، از نوارهای LED کوتاه با تقاطع های تیز استفاده شده. پایه ستون های شش ضلعی بتنی به رنگ طوسی روشن، مشکی مات و شبکه ای مشکی در کنار هم قرار گرفته اند تا ستون های محکم برای کلکسیون های فصلی تشکیل بدهند. بخش کفش های مردانه با قفسه های چوبی تیره، نیمکت های چرمی و پارکت خاکستری روشن دکور شده و حس بودن در یک کلاب خصوصی را منتقل می کند. این حس با وجود کاغذدیواری بافت دار و کمرنگ و قاب های عکس مشکی قوی تر هم می شود. بخش لوازم خانگی، رنگبندی خنثی و ملایمی دارد که به محصولات حراجی جلوه بیشتری میدهد. در طراحی دکور فروشگاه پوشاک این قسمت روی انعطاف پذیری و درجه بندی کالاها و عرضه مدولار آن ها تمرکز شده. دیواره های این بخش از فروشگاه از قفسه های چوب بلوط پر شده، روی این قفسه ها با صفحات فلزی سفید و قفسه بندی شیشه ای پوشیده شده.
طراحی دکور فروشگاه پوشاک

طراحی داخلی فروشگاه لباس

طراحی داخلی فروشگاه لباس  که در جنوب میامی واقع شده، به تازگی توسط یکی از شرکت های معماری منطقه به اتمام رسیده. سردرِ مغازه، از دو دایره درهم پیچیده تشکیل شده که یادآور دوربین دوچشمی و همچنین لوگوی فروشگاه می باشد. از دایره های این دوربین که بگذرید، وارد مغازه شده و با ۲۴ پنل سفید مواجه می شود که تمام طول مغازه را پر کرده و یک تونل داخلی به وجود آورده اند. در انتهای فروشگاه یک عینک آفتابی بزرگ قرار دارد که حس تداوم و پیوستگی را به بیننده القا می کند.

طراحی داخلی فروشگاه لباس
طراحی داخلی فروشگاه لباس
فاصله بین پنل ها کاربردهای زیادی دارند. از جمله نمایش محصولات، نگهداری وسایل یا محلی برای نشستن. همه این کاربردها، از خصوصیات طراحی داخلی محسوب می شوند. سفید بودن پنل ها و کف فروشگاه، به محصولات فرصت خودنمایی بیشتری می دهد.

طراحی داخلی فروشگاه لباس

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *